Popularne wróżby andrzejkowe


Wróżenie w Andrzejki to piękna, polska tradycja. Wywodzi się jeszcze z czasów słowiańskich i na szczęście przetrwała. Dzisiaj więcej jest w niej zabawy, niż przepowiadania przyszłości, ale i tak jest to ważny element kultury. Wróżenie to nieodłączny sposób celebrowania andrzejkowego wieczoru. Dawniej wróżby traktowano bardzo poważnie i wiążąco. Dla panien gotowych do zamążpójścia Andrzejki były nieco stresujące. Niektóre wróżby przetrwały do czasów współczesnych

Przelewanie wosku przez dziurkę od klucza

Lanie wosku jest najbardziej znaną zabawą andrzejkową. Najpopularniejsza jej wersja to przelewanie wosku przez dziurkę od klucza. Ma to swoje uzasadnienie w słowiańskich wierzeniach: nasi słowińscy przodkowie uważali, że w ten sposób otwiera się drogę do tajemnicy i można w ten sposób nawiązać kontakt z równoległym światem. Istnieją dwa sposoby lania wosku- po pierwsze można trzymać palącą się świecę nad kluczem w taki sposób, by topiąca się świeca skapywała przez niego. Po drugie - można wcześniej rozpuścić świecę w miseczce i przelewać go bezpośrednio z niej. Kształt, który powstanie z zastygniętego na powierzchni wody wosku zdradza, jak będzie wyglądała przyszłość danej osoby. Zwierzę, męska twarz, noworodek – to, co ujrzysz, prawdopodobnie spotka człowieka w ciągu najbliższych miesięcy.

Wróżenie z butów

To zabawa, na którą czekają z niecierpliwością panny na wydaniu – kobiety marzące o poznaniu drugiej połowy. Polega ona na tym, że zdejmuje się buty z lewej nogi i ustawia je w rzędzie jeden za drugim. Należy zacząć od ściany naprzeciwko drzwi. Dziewczyna, której but jako pierwszy przekroczy próg drzwi wyjdzie za mąż jako pierwsza ze wszystkich bawiących się osób. Dziś to zabawa nadal chętnie wybierana przez niezamężne kobiety i na wieczorkach panieńskich.

Wróżba z obierkami z jabłka

To zabawa dla kilku osób. Jeżeli bawi się wspólnie kilka osób, to sposób atmosfera robi się ciekawsza, a wyniki łatwiej porównać. Wróżba z obierkami z jabłka polega na tym, że kilka osób obiera ten owoc. Ten, kto uzyska najdłuższą obierkę (w całości), będzie cieszyć się najbardziej udanym i najdłuższym małżeństwem spośród uczestników zabawy. Obierki następnie rzuca się na stół lub za siebie, na podłogę. Litera, która się z nich ułoży, będzie pierwszą literą imienia przyszłego męża.

Zabaw andrzejkowych jest mnóstwo. Najważniejsze, aby wcielać piękną tradycję w życie, przekazywać ją młodym ludziom. Wróżby andrzejkowe to w końcu nasze korzenie i dziedzictwo kulturowe.