Historia tarota

 

Karty tarota to nie są zwykle karty – wzbudzają bardzo silne emocje. Jedni wierzą w ich przepowiednie, inni uważają, że siedzą w nich jakieś złe moce, które mogą zagrażać duchowości i przyszłości człowieka. Jednak nawet najbardziej sceptycznie nastawieni ludzie zmieniają zdanie o tarocie, kiedy przekonują się o jego ogromnej sile. Wróżki i wróżbici wykorzystują magiczną talię, aby pomóc klientom podjąć właściwe decyzje. Interpretacja rozkładu w połączeniu z intuicją i energią wróżącego przynosi niewiarygodne w pierwszym momencie efekty.

Dzieje tarota

Wiele osób korzystających z pomocy wróżek potwierdza, że wielu błędów życiowych udało się uniknąć dzięki wróżbom kart tarota. Równie fascynująca, jak ich obecna moc jest przeszłość kart tarota. Ojczyzną omawianych kart jest prawdopodobnie Egipt. Wynika to z podobieństwa kart tarota do egipskich hieroglifów. Starożytni Egipcjanie nie wymyślili Tarota, a jedynie jego zalążek otrzymali od bożka Thotha w postaci starożytnej księgi. Badacz Éliphas Lévi i powiązał Arkana Wielkie z dwudziestoma dwoma literami alfabetu hebrajskiego. Talię zwaną Tarotem Egipskim stworzył wróżbita Etteilla. Przypisał on znaki Zodiaku każdej z kart Arkan Wielkich i jest autorem interpretacji odwróconych kart. Do czasów nam współczesnych w rozkładach kart tarociści odczytują odwróconą kartą jako coś negatywnego dotyczącego wydarzenia lub ludzkiej osobowości. Tarot Egipski Etteila powstał wprost z teorii Antoine’a Court’a de Gebelin’a i to właśnie ten człowiek jest uznawany za prekursora Tarota- pierwszego, który badał genezę i etiologię Tarota. Etteill stworzył swoją talię Tarota w oparciu o hieroglify starożytnej Księgi boga Thotha. O tarocie pisał nawet Carl Gustav Jung. Słynny psychiatra skupił się na archetypach zawartych w magicznej talii. Do Europy tarot trafił za sprawą cyganów w XIII wieku i przez 200 lat pełni przede wszystkim funkcję rozrywkową – tali używano do gry hazardowej zwanej ronfą.

Kolejnym okresem w dziejach Tarota jest przełom XIX i XX wieku, kiedy to angielscy okultyści zaczęli łączyć Tarota z Kabałą. W związku z tym wiele talii Tarota, jakie powstały na początku ubiegłego stulecia ma symbolikę wywodzącą się z Kabały.


Zdania na temat pochodzenia tarota są podzielone, co czyni te karty jeszcze bardziej tajemniczymi. Najważniejsza odmiana Tarota wywodzi się z XVII wieku. Jest to tak zwany Tarot Marsylski, który przyczynił się do rozpowszechnienia popularności tej wróżby. Tarot upowszechnił się w XX wieku i obecnie świętuje kolejny okres swojej popularności.