Czym jest astrologia?

 

Astrologia to temat bardzo kontrowersyjny. Jedni widzą w niej odpowiedź na nurtujące pytanie o przyszłość, dla innych pseduonauką. Jednych i drugich fascynuje. Początki astrologii to przecież czasy starożytne. Astrologia jest z człowiekiem od tysięcy lat – ludzie patrzą w gwiazdy i po ich układzie przewidują, jaka będzie przyszłość.

Nauka o gwiazdach

Słowo astrologia z języka greckiego oznacza naukę o gwiazdach. To inaczej wróżbiarstwo polegające na przewidywaniu przyszłości ludzi i wydarzeń na Ziemi na podstawie położenia ciał niebieskich na nieboskłonie. Uważa się, że astrologia to dziedzina pseudonaukowa. Nie sprawdza, a pozorna skuteczność horoskopów jest tłumaczona błędami poznawczymi i psychologią. Kwestionuje się tezę, że astrologia może wyjaśniać zachowania oddziaływaniem specyficznego układu ciał niebieskich.

Podstawy astrologii

Nie istnieje jeden spójny system astrologiczny. Można jednak wyróżnić pewne stałe cechy wielu jej odmian. W astrologii znaczenie mają wszystkie znane planety oraz słońce i księżyc. Ważne są również gwiazdy stałe, planetoidy, węzły księżycowe i planetarne. Ogromne znaczenie mają także domy, których jest dwanaście. Domy horoskopowe opisują dziedziny życia, w których działają energie planet. Każdy obiekt w określonym czasie znajduje się w znaku zodiaku. Z tego względu horoskop człowieka jest indywidualny. Domy horoskopowe zmieniają swoje położenie z każdą minutą. Każda planeta włada jakimś znakiem zodiaku lub dwoma znakami, a także domami. Współcześni, zachodni astrolodzy zajmują się przepowiadaniem przyszłości, opisywaniem przeszłości oraz analizą osobowości. Nacisk na analizę osobowości kładzie nurt humanistyczny. Ciekawostką może być, że w Polsce istnieje zawód astrologa, który jest wpisany do „Klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy”. Podstawą astrologii jest stwierdzenie, że ruchy gwiazd i innych ciał niebieskich mają wpływ na życie ludzi. Astrologia pomaga określić nasze możliwości i potencjał.


Astrologia pozwala lepiej poznać wady i zalety człowieka. Przyjmuje się, że układ planet i innych ciał niebieskich wpływa na nasze emocje, samopoczucie, losy i postrzeganie świata. Astrologia jest na pewno starsza od najważniejszych monoteistycznych religii. Wystarczy podać dokładną datę urodzenia i astrolog sprawdzi cele w życiu, określi charakter, los, choroby, spróbuje wyjaśnić drogę życiową. Najpopularniejsza jest astrologia urodzeniowa, ponieważ na podstawie daty, miejsca i godziny urodzenia określa charakter i psychikę człowieka.